• Kamu Yararına Çalışan Uluslararası İnsani Yardım Derneği
  • 0 (212) 212 51 51
  • info@hakinsaniyardim.org.tr
  • Anasayfa'ya Git
  • (212) 212-51-51
  • info@hakinsaniyardim.com.tr
GENEL


SÜT KEÇİSİ

Bağış Yap

Geliri olmayan yetim ailelere beslenme ve geçim kaynakları konusunda bir çift süt keçisiyle destek olabilirsiniz.

Her çocuğun sağlıklı büyüme hakkı olduğuna inanıyoruz... Buna rağmen Afrika'nın bazı bölgelerinde yaşayan çocuklar temel besin ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorluk çekiyor, sağlıklı ve yeterli beslenme imkânından mahrum kalıyor. Pek çok aile, temel besin ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.

 

BİR KEÇİ, BİN UMUT

Hak İnsani Yardım Derneği olarak dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin hayatlarına dokunmak için yürüttüğümüz projelerimizle her gün daha fazla insana umut olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, sürdürülebilir bir yardım modeli sunan süt keçisi projemiz ile babasını kaybetmiş ve geliri olmayan yetim ailelere beslenme ve geçim kaynakları konusunda destek oluyoruz.

Afrika'nın zorlu koşulları ve ihtiyaç sahiplerinin günlük mücadelesini göz önüne alarak tasarladığımız bu proje, temel insani ihtiyaçların karşılanmasına yönelik önemli bir rol oynarken yetim ailelerin kalkınmasına katkıda bulunma amacı taşıyor.

Aileler temin edilen biri dişi, biri erkek süt keçisiyle hem günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor hem de fazla ürettikleri ürünlerini satarak gelir elde edebiliyor.NEDEN SÜT KEÇİSİ?

Süt keçileri, Afrika’nın iklim koşullara uyum sağlayabilen, bakımı kolay ve beslenmesi ekonomik olan hayvanlardır.

Bir yaşına geldiklerinde yavrulamaya başlarlar ve genellikle 8 ayda bir yavrularlar. Günlük yaşamlarında 2-3 litre arasında kesintisiz süt üretimi gerçekleştirirler. Bir keçinin ömrü 8-12 yıl arasında değişirken, sürülerin zaman içinde büyümesiyle 1 çift keçi ile 10 sene sonra ortalama 30-40 keçilik bir sürü oluşturulabilir.

Süt, peynir ve yoğurt gibi besinlerin üretimini sağlayarak temel protein ve besin kaynaklarının erişilebilirliğini artırır. Ayrıca, keçi sütü, çocukların büyüme ve gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır.

 

BİR HADİS-İ ŞERİF’TE

Projemizin temel dayanağı Peygamber Efendimiz'in şu hadisidir:

"Kırk iyilik vardır. Bunların en üstünü, birisine sağıp sütünden faydalanması için ödünç olarak sütlü bir keçi vermektir. Kim, sevabını umarak ve mükâfatını Allah’ın vereceğine inanarak bu kırk hayırdan birini işlerse, Allah Teâlâ onu bu sebeple cennete koyar."


 

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bölgede bulunan yetkililerimiz tarafından titizlikle tespit edilen yetim ailelere toplu şekilde 30 ile 45 gün arasında süt keçileri teslim ediliyor. Teslim sonrası bağışçıya fotoğraf, video ve gerekli tüm materyaller gönderiliyor.

Bir keçi, bin umut. Siz de aileniz, arkadaşlarınız ve çocuklarınız adına bu umut yolculuğunda Hak İnsani Yardım Derneği aracılığıyla bir çift süt keçisi bağışlayabilir, ihtiyaç sahibi yetim ailelerimiz için kalıcı bir hayırda bulunabilirsiniz.

Desteğinizle bir çocuğun gülümsemesine ve bir ailenin kalkınmasına vesile olabilirsiniz.

 

Gelin hep birlikte mazlumlara el uzatalım. Sınırı aşalım, bir yara saralım.